24" Whirlpool Wide Undercounter Wine Center with 46-Bottle Wine Storage - WUW55X24HS
SKU : WUW55X24HS
Sale Ends 27th May 2026
BUY NOW PAY LATER
No Payments. No Interest if Balance Paid Off in 12 Months *
Available for delivery
Literature
Key Features
  • Wine Storage
  • Dual-Temperature Controlled Zone
  • LED Interior Lighting
  • Reversible Glass Door
  • Temperature Sensor Alert
Product Overview
24” Wide Undercounter Wine Center-46 Bottles
Wine Storage
Conveniently store up to 51 bottles of wine in a designated area.
LED Interior Lighting
Reversible Glass Door
Install the glass door on either side to accommodate unique spaces.
Additional Features
Temperature Sensor Alert
Metal Rack Fronts
Get a premium look and feel with quality that lasts through years of use.
Electronic Temperature Controls
Choose the ideal temperature for whatever you're storing with convenient, up-front controls.
Details
Number of Shelves6
Liner FinishPlastic
Interior LightLED
Temperature Divider LED Dimmer SwitchNo
Zone 1 Capacity16 Bottles
Zone 1 DescriptionWhite Wine
Zone 1 Temperature Range41F to 64F
Zone 2 Capacity30 Bottles
Zone 2 DescriptionRed Wine
Zone 2 Temperature Range41F to 64F